Як скористуватися комплексною послугою єМалятко
Як скористуватися комплексною послугою єМалятко
Народження дитини – щастя й дар для батьків, але разом з цим – це і велика відповідальність. З появою на світ малечі на плечі батьків лягає не лише ряд фізіологічних, але і юридичних обов’язків: забрати дитину з пологового будинку, дати їй ім’я, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, виховувати та утримувати її, сприяючи фізіологічному та інтелектуальному розвитку дитини. Про комплексну послугу єМалятко, яка дає можливість батькам новонароджених дітей одночасно отримати близько 10-ти державних послуг від різних органів влади за однією заявою читайте далі.
Які юридичні дії мають вчинити батьки після народження дитини, щоб вона стала повноправним громадянином України, куди звернутися для цього та в які строки. Відповідь на це питання знаходимо у таких нормативно-правових актах: Сімейному кодексі України, Цивільному кодексі України та Постанові Кабінету Міністрів України «Про реалізацію експериментального проекту щодо створення сприятливих умов для реалізації прав дитини» від 10 липня 2019 року №691.
Варто звернути увагу на останній нормативно-правовий акт, оскільки саме Постановою №691 затверджено «Порядок надання комплексної послуги «єМалятко».
Які саме послуги надаються через «єМалятко»?
Базовою (обов’язковою) послугою комплексу єМалятко є державна реєстрація народження та визначення походження дитини. Лише за умови обрання цієї послуги можна отримати й інші. Такими додатковими послугами є:
реєстрація в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків (присвоєння дитині номеру платника податків);
внесення інформації про новонароджену дитину до Єдиного державного демографічного реєстру з присвоєнням унікального номера запису (УНЗР) в ньому та визначення належності новонародженої дитини до громадянства України;
призначення допомоги при народженні дитини;
призначення допомоги на дітей, які виховуються в багатодітних сім’ях; –
реєстрація місця проживання новонародженої дитини;
внесення відомостей про дитину до Реєстру пацієнтів, що ведеться в центральній базі даних електронної системи охорони здоров’я.
Раніше батькам новонароджених дітей для того, щоб здійснити всі ці дії та отримати всі необхідні документи для дитини, потрібно було відвідати близько десяти установ, а зараз, завдяки реалізації такого проєкту, це можна зробити звернувшись лише з однією заявою та надавши мінімум документів.
Отож, як отримати цю послугу?
Комплексна послуга “єМалятко” надається виключно за бажанням батьків дитини чи одного з них шляхом подання заяви про державну реєстрацію народження, що містить відомості, необхідні для надання послуг, визначених Порядком надання комплексної послуги “єМалятко”. Подати таку заяву можна як онлайн: за допомогою загальнодержавного онлайн-сервісу «Дія» (diia.gov.ua), так і офлайн, звернувшись до адміністратора послуги «єМалятко» безпосередньо в пологовому будинку, ЦНАПі чи відділі ДРАЦС за місцем народження дитини чи місцем вашої реєстрації. При цьому, щоб отримати послугу онлайн необхідно мати електронний підпис, а подати заяву про державну реєстрацію народження у пологовому будинку, можна за умови співробітництва відділу державної реєстрації актів цивільного стану та закладу охорони здоров’я на основі відповідного меморандуму.
Якщо батько та матір дитини не перебувають в офіційному шлюбі, то під час заповнення заяви у ЦНАПі чи відділі ДРАЦС потрібна присутність обох батьків. Якщо батьки подають заяву онлайн, то вони обоє повинні підписати її електронним підписом.
Слід зазначити, що ви не зможете отримати послугу ні онлайн, ні офлайн, якщо:
у вашої дитини уже є свідоцтво про народження; у пологовому будинку вам видали медичне свідоцтво про народження старого зразка (форма 103/о);
дитина народилася поза лікувальним закладом;
дитина народилася поза межами України;
один з батьків дитини є громадянином іншої країни;
шлюб між батьком та матір’ю було укладено в іншій країні.
Які документи слід подати, щоб отримати послугу «єМалятко»?
Порядком надання комплексної послуги “єМалятко” передбачено подання заявником наступних документів:
медичного свідоцтва про народження (форма № 103/о);
документа, що підтверджує сплату адміністративного збору у випадку здійснення реєстрації місця проживання дитини;
заяви матері та батька дитини про визнання батьківства (у разі подання заяви про державну реєстрацію народження одним із батьків);
письмової згоди одного з батьків про присвоєння дитині прізвища, якщо батьки мають різні прізвища (у разі подання заяви про державну реєстрацію народження одним із батьків);
згоди другого з батьків щодо реєстрації місця проживання новонародженої дитини разом з одним із них (у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами).
Варто звернути увагу на те, що у випадку подання документів у паперовій формі та звернення одного із батьків – така згода має бути письмовою, а у випадку подання документів в електронній формі – згода батьків на реєстрацію місця проживання новонародженої дитини має бути підтверджена їх кваліфікованими електронними підписами або засвідчена кваліфікованим електронним підписом нотаріуса.
Під час заповнення заяви вам теж знадобиться така інформація:
-
про ідентифікаційні номери обох батьків (за наявності);
-
зі свідоцтва про шлюб (дата, місце та орган, що уклав шлюб);
-
унікальний номер запису в реєстрі хоча б одного з батьків — для замовлення послуги внесення інформації про новонароджену дитину до Єдиного державного демографічного реєстру з присвоєнням унікального номера запису;
-
номер банківського рахунку у форматі IBAN — для замовлення послуги з призначення допомоги при народження;
І, звісно, оригінали паспортів обох батьків – для посвідчення особи заявника при поданні заяви.
Протягом якого терміну можна отримати послугу«єМалятко»?
Батьки зобов’язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Несвоєчасна без поважної причини державна реєстрація батьками народження дитини тягне за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Отримати послугу єМалятко можуть лише батьки, які не порушили термін.
Скільки коштує комплексна послуга «єМалятко»?
Як вже зазначалося, послуга «єМалятко» складається з низки інших послуг, які заявник обирає під час подання заяви. Майже всі послуги з цього переліку є безкоштовними, за винятком здійснення реєстрації місця проживання дитини, за яку справляється адміністративний збір у розмірі 13,60 грн. Враховуючи це, вартість послуги «єМалятко» залежить від вартості обраних вами послуг.
Що Ви отримаєте в результаті?
Рішення про державну реєстрацію народження буде ухвалено не пізніше наступного робочого дня. Повідомлення про успішну реєстрацію чи відмову з’явиться в кабінеті громадянина і буде відправлено на електронну пошту. Коли свідоцтво про народження буде готовим, ви зможете забрати його у відділі ДРАЦС або отримати поштою. Повідомлення про результати інших замовлених вами послуг також з’являться у кабінеті громадянина і будуть відправлені на електронну пошту.
Коли буде прийнято рішення?
Так, рішення про присвоєння РНОКПП та Унікальний номер запису в реєстрі буде ухвалено не пізніше наступного робочого дня, а номери будуть записані до свідоцтва. Рішення про реєстрацію місця проживання буде ухвалено не пізніше наступного робочого дня. Якщо вам необхідно отримати витяг про зареєстроване місце проживання, зверніться до Центру надання адміністративних послуг. Рішення про призначення допомоги при народженні та допомоги на дитину з багатодітної сім’ї буде ухвалено протягом 10 днів.
Таким чином, послуга «єМалятко» – це чудова можливість зекономити свій час та присвятити його рідним і близьким.
Нагадуємо, що за отриманням правової допомоги від держави ви можете звернутись до Первомайського місцевого центру за адресою:
м. Лозова, вул. Свято-Миколаївська, 4 (готель "Лозова"), 3 поверх,
каб. 28, 31, або зателефонувати за номером: 099-652-56-85, (05745) 2-71-03
а, також, до бюро правової допомоги:
м. Барвінкове, вул. Центральна, 1, тел. (05757) 4-17-70
смт. Близнюки, вул. Свободи, 26, тел. (05754) 5-17-19
смт. Сахновщина, вул. Тарасів Шлях, 68, тел. 3-11-04
смт. Кегичівка, вул. Волошина, 29, тел. (05755) 3-11-84
м. Первомайський, м-н 1/2, буд. 56, тел. (05748) 3-31-21
Безкоштовна цілодобова гаряча лінія системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103
Крім того, отримати юридичну консультацію або роз’яснення з правових питань можна:
– у месенджері Фейсбук-сторінки: https://www.facebook.com/lozova.legalaid
– у публічному чаті Телеграм-каналу «Безоплатна правова допомога» https://t.me/ualegalaidchat
– у приватному чаті системи БПД у Телеграм http://legalaid.gov.ua/telegram.html
– у приватному чаті системи БПД у Вайбер http://legalaid.gov.ua/viber.html
Система БПД інформує громадян про їхні права та механізм їх захисту через:
– офіційний сайт системи БПД https://www.legalaid.gov.ua/
– Фейсбук-сторінку системи БПД https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/
– Телеграм-канал «Безоплатна правова допомога» https://t.me/ualegalaid
– Інстаграм-сторінку системи БПД https://www.instagram.com/ualegalaid/?hl=uk
– правничу вікіпедію WikiLegalAid – https://wiki.legalaid.gov.ua