Досудова доповідь – прийняття об’єктивного і справедливого рішення судом (19.05.2020 року)

Досудова доповідь – прийняття об’єктивного і справедливого рішення судом

Раніше Барвінківський районний сектор філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області знайомив жителів м.Барвінкове та Барвінківського району з поняттями «пробація», «досудова доповідь» та «завданнями уповноважених органів з питань пробації». Сьогодні, з метою підвищення рівня правової обізнаності читачів, хочемо детальніше розкрити поняття «досудова пробація».

Одним з видів пробації є досудова пробація. Основним завданням досудової пробації є складання досудової доповіді. Досудова доповідь – це формалізована інформація, що характеризує обвинуваченого. Досудова доповідь складається відповідно до ухвали суду за фактичним місцем проживання обвинуваченого.

Якщо людину звинувачено у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості, або тяжкого злочину, за який нижня межа санкції не перевищує п'ять років позбавлення волі, суд постановляє ухвалу, якою доручає працівнику пробації скласти досудову доповідь.

Досудова доповідь потрібна суду для того, щоб суддя мав можливість винести справедливий вирок, отримавши інформацію не лише про неправомірний вчинок, але й додаткову інформацію про особу, яка підозрюється у його вчиненні, дізнатися про обставини її життя, які могли стати причиною злочину, а також про заходи, які пропонує орган пробації для усунення таких обставин.

Досудова доповідь приймається судом до уваги.

Важливо звернути увагу, що досудова доповідь не може використовуватися у кримінальному провадженні, як доказ винуватості (або невинуватості) обвинуваченого у вчиненні злочину.

Досудова доповідь повинна містити таку інформацію:

-    соціально-психологічну характеристику обвинуваченого;

- оцінку ризиків вчинення обвинуваченим повторного кримінального правопорушення;

- висновок про можливість виправлення без обмеження волі або позбавлення волі на певний строк;

Працівник пробації є незалежною, неупередженою особою, яка надає суду необхідну інформацію про обвинуваченого. Для цього він за допомогою спеціальної методики проводить дослідження соціального оточення обвинуваченого, його психологічної характеристики аби з’ясувати обставини, що могли створити умови для вчинення злочину (так звані фактори ризику). Представник органу пробації з’ясовує кримінальну історію особи, його сімейний стан та відносини у сім'ї, житлові умови, дані про роботу, фінансове положення, спосіб проведення вільного часу, наявність алкогольної або наркотичної залежності, дані про фізичне та психічне здоров’я. Під час зустрічей з обвинуваченим працівник пробації буде задавати питання обвинуваченому про його особисте життя, поведінку, роботу (навчання), стосунки з близькими, друзями та іншими людьми, матеріальне становище та про ставлення до певних життєвих подій і обставин. Від активної участі обвинуваченого у підготовці досудової доповіді та від достовірності інформації, що буде ним надана, залежить висновок працівника пробації щодо перспективи позитивних змін.

Для підготовки досудової доповіді працівник пробації має право спілкуватися з найближчим оточенням обвинуваченого: рідні, друзі, колеги, інші особи, які знайомі з ним, а також отримувати інформацію з інших джерел: матеріалів кримінального провадження, місця роботи або навчання, проживання, тощо. Інформація, що буде надана для підготовки досудової доповіді, захищається законом. З нею може ознайомитися лише обмежене коло осіб: працівник пробації, суддя, прокурор, захисник та потерпілий.

У обвинуваченої особи також є права, які полягають в участі у складанні досудової доповіді, надаючи необхідну достовірну інформацію представникам органу пробації, надавати зауваження та уточнення до неї, отримувати інформацію про можливу допомогу та консультації. Якщо особа не зрозуміла для чого складається досудова доповідь, вона має якомога раніше звернутись до працівників пробації за додатковими роз’ясненнями, перш ніж приймати рішення про відмову від участі у її складанні.

Відмова від участі у складанні досудової доповіді є правом особи на будь-якому етапі її складання, але відмова не скасовує складання цього документу. Обвинуваченому необхідно надавати лише ту інформацію, яку запитує працівник пробації; йому варто попіклуватися про те, щоб інформація була достовірною і потім не довелося витрачати час на додаткові зустрічі з працівником пробації для з'ясування розбіжностей. Якщо, на думку обвинуваченого, є важлива інформація, про яку не запитав працівник пробації, її можна повідомити за своєю ініціативою та попросити працівника пробації зазначити її у досудовій доповіді.

Особа, щодо якої складається досудова доповідь, може обговорити з працівником пробації зауваження та уточнення до змісту досудової доповіді, якщо вони виникнуть. Якщо працівник пробації не погодиться з точкою зору обвинуваченого, то обвинувачений може викласти зауваження письмово і вони будуть надані до суду разом з досудовою доповіддю.

До направлення досудової доповіді до суду працівник пробації викличе обвинуваченого для ознайомлення з її змістом.

Таким чином, досудова доповідь має на меті забезпечення суду всебічною інформацією про правопорушника задля об’єктивного прийняття судом рішення про вид і міру покарання у разі ухвалення обвинувального вироку суду.

Барвінківський районний сектор філії Державної установи «Центр пробації» у Харківській області (19.05.2020)