ЮВЕНАЛЬНА ПРОБАЦІЯ: ДІТИ МАЮТЬ ПРАВО НА ДРУГИЙ ШАНС

ЮВЕНАЛЬНА ПРОБАЦІЯ: ДІТИ МАЮТЬ ПРАВО НА ДРУГИЙ ШАНС

Ні для кого не секрет, що неповнолітні, як особлива соціальна верства, є формуючою основою майбутнього української нації. Немає чужих дітей, кожна дитина, яка потрапила в скрутне становище, потребує елементарного спілкування і уваги. Ця увага є набагато кращою мотивацією не вчиняти злочини у майбутньому, ніж покарання у вигляді ув’язнення. Тому зміна антисуспільних настанов свідомості з метою реабілітації та реінтеграції дітей, які вчинили правопорушення, нині здійснюється завдяки ефективному функціонуванню системи пробації.

Сутність пробації полягає в запровадженні певного кола обмежень та обов’язків, що накладаються судом на правопорушника з метою його соціальної реабілітації. Відповідно до статті 2 Закону України «Про пробацію» це – система наглядових і соціально-виховних заходів, що застосовуються до засуджених за рішенням суду та відповідно до закону, виконання певних видів кримінальних покарань, не пов’язаних із позбавленням волі, і забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого. Згідно зі статтею 12 Закону, пробація щодо неповнолітніх (стосовно осіб віком від 14 до 18 років) здійснюється з урахуванням вікових і психологічних особливостей неповнолітніх.

Ключовим моментом ювенальної пробації є те, що ресоціалізація й виправлення засуджених неповнолітніх відбувається в громаді, без ізоляції від суспільства, відриву від сім’ї, спілкування з однолітками, що запобігає завданню шкоди психоемоційному стану особи та не призводить до деформації свідомості й цінностей.      

Основний принцип правосуддя – невідворотність покарання є достатнім для дорослого. Для дитини ж важливо усвідомити вчинене, понести адекватне покарання та, напевне, найважче – навчитися жити поза кримінальним оточенням, вирішувати численні питання буття не кримінальними способами.

Підтримка психологічного стану дітей, які опинилися в конфлікті із законом, – дуже важлива місія, яку нині просуває Міністерство юстиції України. У 2017 році були створені перші сектори ювенальної пробації, зараз їх функціонує 14 (зокрема у містах Харків, Дніпро, Кривий Ріг, Запоріжжя, Мелітополь, Маріуполь, Київ, Житомир, Львів, Рівне, Одеса, Миколаїв, Кропивницький та Полтава). Перевагою роботи секторів є уникнення стигми та дискримінації неповнолітніх, які перебувають у конфлікті із законом. Підлітки мають доступ до більш розширеного спектру актуальних послуг, можливість ресоціалізації шляхом засвоєння загальноприйнятих норм і правил поведінки, під час спілкування зі своїми однолітками. Ще однією перевагою є те, що за підтримки фахівця та психолога можна дізнатися першочергову причину дій підлітків, допомогти їм соціально адаптуватися та знизити кількість засуджених.

Вирок суду здійснюється за місцем проживання неповнолітнього. Підлітки проходять корекційні програми з управління гнівом, керування емоціями, вирішення конфліктів, мають можливість для цікавого навчання та корисного проведення дозвілля. Для них та їхніх рідних забезпечується індивідуальний супровід, який дозволяє працювати з їх поведінкою та світоглядом.

Головна ідея функціонування ювенальної пробації – не покарати, а допомогти в реабілітації й ресоціалізації неповнолітнього. Вона реалізується через застосування системи альтернативних видів покарань у комбінації з наглядовими та соціально-виховними заходами. Тому ювенальна пробація є тією дієвою системою наглядових, соціальних, виховних і профілактичних заходів, яка дає змогу здійснювати ефективне запобігання злочинності неповнолітніх.

Насамкінець варто сказати, що причинами злочинів, який скоюють діти, часто є проблеми в сім’ї. Тому з такою дитиною потрібно передовсім спілкуватись і допомагати їй морально, а ув’язнення часто лише погіршує ситуацію.

 

 

Барвінківський районний сектор філії Державної установи «Центр пробації»

у Харківській області (09.06.2020)

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Створення нового проекту

Увага! З метою недопущення маніпуляцій суспільною думкою редагування ТА ВИДАЛЕННЯ даного проекту після його збереження буде не можливим! Уважно ще раз перевірте текст на предмет помилок та змісту.

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Авторизація

УВАГА!

Шановні користувачі нашого сайту. В процесі авторизації будуть використані і опубліковані Ваші:

Прізвище, ім'я та по батькові, а також регіон прописки.

Решта персональних даних не будуть зберігатися і не можуть бути використані без Вашого відома.