Консультація 95
Консультація Міністра юстиції Павла Петренка
Павле Дмитровичу, мійчоловікпонадрік не виплачуєдитиніаліменти. Вінкаже, що не працює, але нещодавнопридбавнову машину та постійноїздить за кордон відпочивати. Чиможу я притягнутийого до відповідальності за ухиляннявідсплатиаліментів? Дякую за відповідь!
З повагою, ЗорянаГордієнко
За ініціативи Уряду Володимира Гройсмана рівнорік тому прийнято 2-й пакет законопроектів #ЧужихДітейНеБуває, покликанихзахиститинайменшихукраїнців. Станом на сьогодніукраїнськимдітямвжевиплачено7,9 млрд грнборгів з аліментів, якіранішемалеча не бачила роками.Крім того, законизначнопосилиливідповідальністьнеплатниківаліментів.
Якувідповідальністьнесеборжник за несплатуаліментів?
Донеплатниківаліментів застосовуються ряд обмежувальнихзаходів, фінансовихсанкцій та відповідальність у виглядісуспільнокориснихробіт, адміністративногоарешту та позбавленняволі.
Якіобмежувальні заходизастосовуються?
Якщорозмірзаборгованості по сплатіаліментівперевищує 4 місяці (3 місяці для батьків
Тяжкохвороїдитиниабодитини з інвалідністю), встановленаможливістьнакладенняобмежень на неплатниківаліментівщодо:
- виїздузамежіУкраїни;
- керування транспортними засобами;
- користування зброєю;
- полювання.
Такожборжник з аліментів не можевпливати на рішення про тимчасовийвиїзддитини за межіУкраїни.Тобто, той ізбатьків, з ким проживаєдитина, самостійновирішуєпитаннятимчасовоговиїздутакоїдитини за межіУкраїни.
Якіфінансовісанкції?
Не меншдієвимспособом покаранняє запровадженняфінансовихсанкцій. Законипередбачаютьнакладення штрафу за несплатуаліментівзалежновідсумизаборгованості:
• понад 1 рік – 20%;
• понад 2 роки – 30%;
• понад 3 роки – 50%.
Як щодо інших видів відповідальності?
Законодавчізміниторкнулися й зліснихнеплатниківаліментів. Мовайде про адміністративну та кримінальнувідповідальність.
Адміністративнавідповідальність |
|
Несплатааліментів на утриманнядитини, щопризвела до виникненнязаборгованості, сукупнийрозмірякоїперевищує суму відповіднихплатежівза 6 місяців з дня пред’явленнявиконавчого документа до примусовоговиконання |
тягне за собою виконаннясуспільнокориснихробіт на строк від 120 до 240 годин.
|
Кримінальна відповідальність |
|
Злісне ухилення від сплати встановлених за рішенням суду коштів на утримання дітей, а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні.
Те самедіяння, вчинене особою, раніше судимою за злочин
|
караєтьсягромадськими роботами на строк від 80 до 120 годинабоарештом на строк до 3-х місяців, абообмеженнямволі на строк до 2-х років
караєтьсягромадськими роботами на строк від 120 до 240 годинабоарештом на строк від 3-х до 6-ти місяців, абообмеженнямволі на строк від 2-х до 3-х років. |
*Під ухиленням слід розуміти будь-які діяння боржника, спрямовані на невиконання рішення суду (приховання доходів, зміну місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, які призвели до виникнення заборгованості із сплати коштів у розмірі, що складають суму виплат за 3 місяці відповідних платежів.
Коли призначається державна допомога?
Якщо батьки ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме, держава дбає про своїх маленьких громадяншляхомпризначення тимчасової державної допомоги.
Підставами для призначеннядопомоги є:
- рішення суду про стягненняаліментівз одного з батьківне виконується у зв'язку з ухиленнямвідсплатиаліментівабовідсутністю у боржникакоштів та іншого майна, на які за законом може бути зверненостягнення;
- стосовно одного з батьківздійснюєтьсякримінальнепровадженняабовінперебуваєна примусовомулікуванні,у місцяхпозбавленняволі, якоговизнанов установленому порядку недієздатним, а такожперебуваєна строковійвійськовійслужбі;
- місцепроживання (перебування) одного з батьків не встановлено.
Для призначеннятимчасовоїдопомогиодин з батьків, якийутримуєдитину (одержувач),звертається до органу соцзахисту за своїммісцемпроживання (перебування).
Який розмір державної допомоги?
Розмір тимчасової допомоги розраховується як різниця між 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців.
Підкреслю, що,починаючи з липня 2019 року,прожитковиймінімум для дітейвіком до 6 років становить 1699 грн, а длядітейвікомвід 6 до 18 років - 2118 грн.
Як бути якщоборжникбезробітний?
Мипідписализ Державною службою зайнятості та Державною службою України з питаньпраці два меморандуми про співробітництво, якізабезпечать подальше поверненнязаборгованих горе-батьками аліментівдітям. Таким чином:
1. ми пропонуємобезробітнимборжникамдобровільнопрацевлаштуватися на роботу. Якщо вони не хочутьсамостійнопрацювати й отримуватидохід, ми направляємоїх на роботу через інструментсуспільнокориснихробіт.
2. Міністерствоюстиціїнадаєінформацію про факти незаконного отриманнякоштів у «конвертах»відроботодавців органам Держслужби з питаньпраці.
ІнспекториДержапраціприходятьз інспекційнимиперевірками на такіпідприємства. Завдякицьому, ми вирішуємоодразудвіпроблеми. Перша – легалізаціязарплатиаліментників і змуситиостанніхзаплатитивласнимдітям. Друга – навести лад на підприємствах, які через такі«сірі»схемипорушуютьукраїнськезаконодавство і не платятьподатки.
Також хочу нагадати,Мін’юст створив систематизовану базу даних про боржників - Єдиний реєстр боржників, мета якого оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов’язання боржників та запобігання відчуженню боржниками майна. Реєстр є відкритим та розміщений на сайтіМін’юсту за посиланням: www.erb.minjust.gov.ua
Куди звертатися за більшдетальнимиконсультаціями та роз’ясненнями?
Якщо у вас залишилисьпитання з данного приводу, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системибезоплатноїправовоїдопомоги за номером 0 (800) 213 103,цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро наданнябезоплатноїправовоїдопомоги по всійУкраїніви можете отриматиюридичнуконсультацію та правовийзахист.